Verslininkas siūlo pradėti auginti triušius

Verslininkas siūlo pradėti auginti triušius

Pasaulyje siaučiant ekonominei krizei nuosavą verslą pradėti labai sunku, o kaime sunkiau keleriopai. Žemės ūkio produkcijos supirkimo kainos labai mažos. Tačiau sužinojau, kad vis dėlto galima pasiūlyti išeitį žmonėms, kurie neturi žinių apie gyvulininkystę, bet nebijo naujovių. Jie gali pradėti pelningą verslą. Net amžius praktiškai neturi beveik jokios reikšmės. Šiuo verslu gali užsiimti ir paaugliai, ir pensininkai.

Koks tas verslas? Girdėjote tokį posakį: „Dauginasi kaip triušiai“? Pabandykime tai iliustruoti skaičiais. Viena triušio patelė per metus gali atvesti 3–4 vadas, kiekvienoje po 8–14 triušiukų, vadinasi biomasė padidėja net 35–40 kartų. Tokie prieaugio tempai negirdėti nė vienoje gyvulininkystės šakoje! Šiuo metu visa triušininkystė sutelkta privačių verslininkų rankose, o triušienos paklausa didesnė už pasiūlą, todėl konkurencijos triušininkystės rinkoje Lietuvoje praktiškai nėra.

a

Pritaikė I. Michailovo metodą

Uteniškis verslininkas Audrius Kavolis praktiškai įgyvendino rusų mokslininko I. Michailovo metodą. Įdomu tai, kad ši moderni triušių auginimo technologija buvo pasiūlyta prieš 30 metų, tačiau niekas nebandė jos įgyvendinti praktiškai pramoniniu mastu. Tiesa, patys išradėjai bando gaminti mini fermas iš medienos ir faneros, tačiau 20 darbuotojų per mėnesį pagamina tik … 20 fermų. Be to, iš medienos pagamintos fermos nepatvarios.
,,Mini fermos turi didelius pranašumus, joms nereikia jokių patalpų, triušiai gyvena gryname ore, esant temperatūrai nuo + 30º iki – 40º laipsnių, o dėl to, kad ventiliacija yra natūrali, triušiai nekvėpuoja savo išmatų kvapų prisotintu oru, todėl mėsa ir kailis tampa nepalyginamai geresni, lyginant su senuoju būdu auginamų ˛vėrelių“, — papasakojo Audrius Kavolis.
Pradėję prieš metus gaminti mini fermas, uteniškiai tokių jau pagamino 80. Daugiausia jų pirko Vilniaus apskrities ūkininkai, apžiūrėti tokią fermą galima pas ūkininką Alaušų kaime. Verslininkas teigia, kad tokių fermų negamina niekas visoje ES, todėl olandų ūkininkai ketina užsakyti 400 vienetų partiją.

Triušių auginimas reikalauja mažai pastangų

Triušius galima auginti net mieste ar kolektyviniame sode. Turėdami tik 1aro žemės sklypelį galite sutalpinti 16 mini fermų, kuriose gali gyventi daugiau kaip 400 triušių.
Vienas žmogus be ypatingų pastangų gali prižiūrėti iki 100 tokių mini fermų, nes užtenka jas apžiūrėti vieną kartą per savaitę.
„Ypač reikia prižiūrėti, kad nepritūktų vandens. Mini fermoje auginamų triušių nereikia vakcinuoti, nes triušės maitina triušiukus pienu, jie įgyja imunitetą. Per 3 mėnesius triušiukai užauga iki 3 kg ir daugiau. Gali būti šeriami kviečiais ir miežiais. Šiuo metų grūdų kaina nedidelė“, – teigė Audrius Kavolis.

Triušiena domisi ir užsieniečiai, ir prekybos centrai

Sparčiai auginamas triušis per keturis mėnesius užauga iki 4 kg, per savo gyvenimą suėsdamas tik 14 kg kombinuotųjų pašarų ir 7 kg šieno, tam iš viso reikia išleisti apie 15 litų, o skerdienos gaunama daugiau kaip 2,5 kg, kuri prilygsta 60 litų.
Gyvus užaugintus triušius superka kretingiškiai, triušieną – prekybos tinklai ir supirkėjai. „Minimalus triušienos kiekis – 0,5–5,0 tonos. Supirkėjai mokėtų iki 28 litų už triušienos kilogramą, tačiau jiems reikia priduoti ne mažiau penkių tonų mėsos“, – teigė Audrius Kavolis.

Galima įsigyti veislinių triušių

Internete gausu informacijos apie parduodamus veislinius triušius. Labai daug pasiūlymų pirkti dekoratyvinius triušiukus, kurių kaina nuo 25 iki 60 litų. Tačiau gerai paieškojus, galima būtų rasti ir mėsinių, greitai augančių mėsinių veislių triušių: Kalifornijos, Naujosios Zelandijos raudonųjų arba baltųjų, Belgijos milžinų, prancūzų avinų.  Tačiau sėkmės priežastis ne veislės, o mūsų siūloma auginimo technologija“, – sakė Audrius Kavolis.
Beje, uteniškų gaminamose mini fermose galima auginti ir dekoratyvinių veislių triušiukus gyvūnų mylėtojams. Tada jų priežiūra bus sumažinta iki minimumo.

Galima gauti kaimo plėtros programos paramą

Kadangi ši mini fermos triušiams – naujiena, Audrius Kavolis ketina ją pristatyti parodoje Utenos miesto gimtadienio šventės metu.
„Jeigu verslininkai nori platinti informaciją apie naują gaminamą produkciją, mes jiems padedame.  Šiuo atveju tai galutinis ir praktiškai išbandytas produktas. Ūkininkai labai palankiai atsiliepia apie mini fermas. Jų paklausa didėja, užsakomi vis didesni mini fermų kiekiai. Ūkininkai, kurie nori auginti triušius, turi būti užregistravę savo ūkį nustatyta tvarka. Tada iš kaimo plėtros programos, įsigyjant mini fermas, galima gauti 50 procentų paramos. Tai būtų labai didelis triušininkystės paskatinimas“,– sakė Utenos verslo informavimo centro direktorė Irina Šeršniova. Negrąžinamą valstybės paramą iki 32000 litų šių minifermų įsigijimui taip pat gali gauti ir neįgalieji, kurių darbingumas neviršija 40 procentų.

Dainius Sirutis


2009 m. rugpjūčio 6 d.

Komentarai išjungti.